Kilis'te 7 Aralık coşkuyla kutlandı

  

 Devamı

 

 VİDEO

Devamı

 

 Kilis'in il oluşunun 25. yıldönümü

Kilis’imizin il oluşunun 25. yıldönümünü yürekten kutlar, İlimizin gelişip kalkınmasında ve bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunar, saygıdeğer hemşerilerimi saygı ve sevgiyle selamlarım.  

 Devamı

Derneğimiz
  Dernek Tüzüğü
  Kurucu Üyeler
  Dernek Organları
  Üyelik Başvuru Formu
  Ziyaretçi Defteri
Kilis Hakkında
  Tarihçe
  Coğrafi ve İdari Yapı
  Ekonomi
  Kültür
  Turizm
  Eğitim
  Spor
  Kilis Yemekleri
  Basında Kilis
  Telefon Rehberi
  İlçeler

"Yardımlaşma; dostluğun direği, insanlığun gereğidir." Derneğimize yardımlarınızı bekliyoruz.

   Nazan Sezgin'in kaleminden   Kilisli Muallim Rif'at Bilge

Hava Durumu

Döviz Kurları


Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  3030739
Bugün Ziyaretçi :  1030
Aktif Ziyaretçiler :  3

Atatürk, Amerika’da New York Türkevi’nde Anıldı

Kebire Kayabaş/Amerika Newyork-Newjersey (Efece Haber) -Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete yolculuğunun 71. yılı New York Türkevi’nde düzenlenen törenle anıldı.
10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla Türkevi Galerisi’nde Anıtkabir koleksiyonundan fotoğrafların yer aldığı ‘Atatürk Fotoğrafları Sergisi' açıldı. Atatürk’ün yaşamından kesitler sunan fotoğraflar büyük ilgi gördü.
New York Başkonsolosluğu himayesinde Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF), İstanbul Üniversitesi Mezunlar Derneği-USA (İÜMEZ-USA) ve Türk-Amerikan Mimarlar Mühendisler ve İlim adamları Derneği (MİM) tarafından hazırlanan bir program düzenlendi.
 
MİM Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Eser Uzun Belding’in sunuduğu program saygı duruşunun ardından  İstiklal Marşı’nın okunması ve ile başladı.  Yaklaşık 3 saat süren programa yoğun bir katılım oldu.
Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan gecede bir konuşma yaparak Atatürk'ün önderliğindeki Kurtuluş Savaşı’nın, büyük fedakarlıklarla kazanıldığını belirterek “Çoğulcu demokrasi, hukuk devleti, laik yapı, bütün bu gelişim Atatürk’ün koyduğu prensiplerle ortaya çıkmıştır. 20. yüzyılda da, Türkiye’yi hem bulunduğu bölgede, hem de uluslararası alanda çok saygın bir konuma getirmiştir. Ben 21. yüzyılda bu fikirlerin ve bu görüşlerin bizi daha ileri götüreceğine inanıyorum. Dolayısıyla Atatürk’ün vizyonu ve perspektifi devam etmektedir” diye konuştu.
New York’ta, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü anma törenine katılan kalabalığı görmekten duyduğu mutluluğu ifade ederek sözlerine başlayan New York Başkonoslosu  Başkonsolos Mehmet Samsar, “Bu salon nice kalabalıklar gördü. Ama ilk kez bu kadar coşkulu, ilk kez bu denli yoğun katilimin olduğu bir kalabalığı gördü. Buraya geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Atatürk’ü sevgi, saygı ve gönül borcu ile anmak için Türkevi'nde biraraya geldik.” dedi. Başkonsolos Samsar, Atatürk'ü anlamanın, Cumhuriyet'e, Cumhuriyet'in laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti olan yapısına sahip çıkmak demek olduğunu vurguladığı konuşmasında “Atatürk’ü anlamak, ulusun birliğini, ülkenin bölünmez bütünlüğünü koruyarak geleceğe güvenle bakmak, bu uğurda her turlu fedakarlığa hazır olmak demektir.” dedi.
BM Daimi Temsilciliği Askeri Ataşesi Albay Savaş Celepoğlu da yaptığı konuşmada Atatürk'ün Harbiye'ye gelişinin yıldönümlerinde Kara Harp Okulunda yapılan geleneksel yoklamayı anlatarak, "Sevgili Ata'mızı içimizde yaşamak ve yaşatmak dileğiyle, sevgili Ata'm huzur içinde yat" diye konuştu.
TADF Başkanı Kaya Boztepe, yoğun bir katılım olmasına vurgu yaparak "Hepinizi laik Cumhuriyetin, Atatürk ilkelerinin çatısı altında burada bekliyoruz, daha da fazla kalabalık görmek istiyoruz. Buradan vereceğimiz mesajlar çok önemli. Ortada İsrail gibi bir devlet yokken, Amerika'da yasayan Yahudiler İsrail devletini kurdular. Amerika'da yasayan Türk vatandaş ve soydaşlarının laik cumhuriyet için yapacakları yardımlar çok daha fazla” dedi. Boztepe konuşmasında Atatürk'ün ilkeleri, reformlarıyla bütün dünyaya örnek olan bir lider olduğunu belirtti.
Türkiye’nin ilk Kültür Bakanı ve Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Talat Halman Mustafa Kemal Atatürk'ü tamamen kendi sözleriyle anlatan "Atatürk Alive In His Own Words" adlı İngilizce bir sunuş yaptı. Atatürk’ün Cumhuriyet, bağımsızlık, laiklik gibi konulardaki sözlerinin yer aldığı sunuşun sonunda konuklar Prof. Talat Halman’ı uzun süre ayakta alkışladılar.
New York Atatürk Okulu öğrencileri müzik öğretmenleri Nedim Katkı yönetiminde Atatürk için yazılmış şarkılar söylediler. Öğrencilerin söylediği 10.Yıl  Marşı’na salonu dolduran izleyiciler de hep bir ağızdan eşlik ettiler.
Gecenin son bölümünde ise Connecticut Bizim Koro ve Atatürk Korosu Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşan bir program sundular. Nedim Katkı yönetimindeki koroya Gülşah Sevimli’de kemanıyla eşlik etti. Katılımcılar tarafından beğeniyle izlenen konserin sonunda seslendirilen  “Harbiye Marşı"na salondaki herkes coşkulu bir şekilde ve hep bir ağızdan söyleyerek eşlik etti.
 
Kilis Yardımlaşma Derneği [ 14.11.2009
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Tuğgeneral Karakuş’tan Vali Ayvaz’a ziyaret
İbrahim GÜNEŞ/KİLİS (Efece Haber) - Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Şendoğan Karakuş, Kilis’e gelerek Vali Turhan Ayvaz’ı ziyaret etti.
Kilis Yardımlaşma Derneği [ 19.1.2009 Devamı
 
Düğün güzeldi...
Ankara (Efece Haber) - Ankara “Atlı Spor Kulübü” bahçesinde gönüllerde özlemi duyulan görkemli bir düğün töreni vardı
Kilis Yardımlaşma Derneği [ 20.7.2010 Devamı
 
Yavaşça ve Esen Aileleri’nin mutlu günü
İstanbul (Efece Haber) – KBB Operatörü Dr. Sezai Yavaşça’nın Robert Koleji ve Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu kızı Ceylan Yavaşça ile İzmir’in tanınmış işadamlarından Osman Esen’in Av. oğlu Ferit Esen nişanlandılar.
Kilis Yardımlaşma Derneği [ 6.1.2011 Devamı
 
Yazarlar
M. Yahya EFE

Kilis’e ek Yoğun Bakım Servisi
Hüseyin TOPRAK

BAYRAMINIZI KUTLAMIYORUM
Ayten YAVAŞÇA

Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok!
Mehmet KADIOĞLU

MİRAÇ MUCİZESİ
Kebire KAYABAŞ

Bayramınız kutlu olsun…
Atilla YÜNCÜOĞLU

Bu gönül varya...
Harika ÖREN
Meryem DEMİR

Bir Bilge Kişiyi andık…
Gonca TOKUZ
Ahmet BARUTÇU
Nejat TAŞKIN

Yazar Sami Kabasakaloğlu'un Tarihi Romanı

GENEL KURUL DUYURUSU

DUYURU
TRT Şef ve Sanatçılarının yönettiği, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği Korolarımıza, her yaşta sesi güzel bay ve bayanlar alınacaktır. İlgilenenlerin;
ön görüşme yapmak için, aşağıdaki telefonlara müracaat etmeleri duyurulur.
Derneğimizde; Ud ve Bağlama dersleri de verilir.
*
Tel:
0.532- 473 03 79
 0.533- 680 87 16 
 

Maço'muzu kaybettik!

Biz seni çok sevdik Maço

 

Her Hakkı Saklıdır. Kilis Yardımlaşma Derneği © 2009