Kilis'te 7 Aralık coşkuyla kutlandı

  

 Devamı

 

 VİDEO

Devamı

 

 Kilis'in il oluşunun 25. yıldönümü

Kilis’imizin il oluşunun 25. yıldönümünü yürekten kutlar, İlimizin gelişip kalkınmasında ve bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunar, saygıdeğer hemşerilerimi saygı ve sevgiyle selamlarım.  

 Devamı

Derneğimiz
  Dernek Tüzüğü
  Kurucu Üyeler
  Dernek Organları
  Üyelik Başvuru Formu
  Ziyaretçi Defteri
Kilis Hakkında
  Tarihçe
  Coğrafi ve İdari Yapı
  Ekonomi
  Kültür
  Turizm
  Eğitim
  Spor
  Kilis Yemekleri
  Basında Kilis
  Telefon Rehberi
  İlçeler

"Yardımlaşma; dostluğun direği, insanlığun gereğidir." Derneğimize yardımlarınızı bekliyoruz.

   Nazan Sezgin'in kaleminden   Kilisli Muallim Rif'at Bilge

Hava Durumu

Döviz Kurları


Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  3030726
Bugün Ziyaretçi :  1017
Aktif Ziyaretçiler :  6

Berlin Madam Tussauds Müzesi’ndeki Atatürk

Berlin Madam Tussauds Müzesi’ndeki Atatürk
Berlin (Efece haber) - Almanya’nın başkenti Berlin’deki ”Madame Tussauds” müzesinde Atatürk’ün bal mumundan yapılmış heykeli bulunuyor. Atatürk’ün heykeli, George Bush, Mihail Gorbaçov, Helmut Kohl, Angela Merkel, Nicolas Sarkozy ve Konrad Adenauer gibi dünyanın tanınmış politikacılarının bal mumundan yapılmış heykellerinin bulunduğu bölümde yer alıyor.
 
Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum ve ölüm yılının belirtildiği tabelada, Atatürk’ün şapka devriminden dolayı söylediği sözler de yer alıyor. Tabelada, Atatürk’ün Türkiye’de sosyal ve siyasi alanda devrimler yaptığı, kadınlara eşitlik getirdiği, Latin alfabesini kabul ettiği ve din ile devlet işlerini birbirinden ayırdığı anlatılıyor.
 
Tarihten ve günümüzden politika, spor, bilim ve sanat dünyasından, ünlü insanların balmumundan heykellerinin sergilendiği müzede, Muhammed Ali, Jürgen Klinsmann, Oliver Kahn ve Steffi Graf gibi tanınmış sporcuların yanı sıra Elvis Presley, Beatles, Michael Jackson, Marilyn Monroe ve Robbie Williams gibi tanınmış sanatçıların bal mumundan yapılmış heykelleri de var.
 
Dünyada 8 şubesi bulunan ”Madame Tussauds” müzelerinin Berlin’deki şubesinde, sergilenen 75 heykelden her biri yaklaşık 200 bin Euroya mal olmuş. Bütün kişilikler değilse de çoğu gerçeğe çok yakın olduğu için dokunsanız canlanacakmış hissi uyandırıyorlar. Her heykelin bu kadar gerçekçi olabilmesi için bir bedenden toplam 226 ayrı ölçü ve 150 ayrı açıdan fotoğraf alınıyormuş…
***

 
Tanınmış politikacı, sanatçı ve sporcuların bal mumundan yapılmış heykellerinin bulunduğu bu tarihi müzeyi; gözünde vatanını, gönlünde Atatürk ilke ve inkılâplarını taşıyan, dinini vicdanında saklayan, Almanya’da Türk olmanın gurunu yaşayan hemşerimiz Yüksek İnşaat Mühendisi ve sanatçı Aziz Yüncüoğlu eşi Hülya, kızları Beliz ve Dilana ile gezerek, resimleyip Efece habere gönderdi.
 
Aziz Yüncüoğlu, Berlin’de ki Madame Tussauds müzesinde Atatürk heykelini gördüğü andaki duygularını şöyle anlatıyor:
 
“Müze girişinde ilk büyük salon politikacılara ayrılmış. Mustafa Kemal Atatürk´ün heykeli hiç bir dergide veya tanıtımda yoktu ve bu müzede olabileceği de aklımın ucundan bile geçmemişti. Salonun hemen sağında Atamızı görünce heyecanlandık ve gururlandık.
 
Atatürk’ün yüz özelliklerini taşıyan görsel heybeti, yakışıklılığı, karizması, bakışlarındaki ışığı heykele çok güzel yansıtılmış. Bize gülümsedi sanki. Gerçek Atatürk gibiydi. Kendimizi onun yanında güvenli hissettik. Gururlandık, heyecanlandık, milli duyguları yaşadık, mutluluktan gözlerimiz yaşardı.”
 

Atatürk Türkiye’sinin çağdaş bir Cumhuriyet kadını olan Hülya Yüncüoğlu’da; “Ailecek eşim ve kızlarımla, Atamızla birlikte fotoğraf çektirirken çok heyecanlıydık. Atamızın yanında, Türk olmanın gururunu yaşadık” diyor.
 

”Madame Tussauds” müzesinde bal mumundan yapılmış heykeller:

 

 
 
Kilis Yardımlaşma Derneği [ 19.8.2009
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Türkoloji Alimi KİLİSLİ MUALLİM RIFAT BİLGE
Türkler önce köle ve paralı asker olarak katıldıkları İslam alemine 9. ve 10.yy.da beylerinin siyaseten islamiyeti kabul etmeleri üzerine kitleler halinde gönüllü olarak girmişlerdi.
Kilis Yardımlaşma Derneği [ 10.3.2012 Devamı
 
Sanat severler Köşebaşında buluştular
Ankara (Efece haber)–Kilis Yardımlaşma Derneği Türk Halk Müziği Sanatçıları, dün akşam toplu olarak sanatsever arkadaşlarıyla birlikte, Ankara Küçük Tiyatro‘da sahne alan “Köşebaşı” oyunu izlemek üzere, köşebaşında buluştular
Kilis Yardımlaşma Derneği [ 8.2.2009 Devamı
 
İTܒden Yavaşça’ya Fahri Doktor Unvanı
Sinan Sipahi/İstanbul (Efece haber) - Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Alâeddin YAVAŞCA’ya İstanbul Teknik Üniversitesi Senatosu’nun 08/01/2009 tarih ve 489 sayılı toplantısında FAHRİ DOKTOR unvanı vermiştir.
Kilis Yardımlaşma Derneği [ 12.2.2009 Devamı
 
Yazarlar
M. Yahya EFE

Kilis’e ek Yoğun Bakım Servisi
Hüseyin TOPRAK

BAYRAMINIZI KUTLAMIYORUM
Ayten YAVAŞÇA

Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok!
Mehmet KADIOĞLU

MİRAÇ MUCİZESİ
Kebire KAYABAŞ

Bayramınız kutlu olsun…
Atilla YÜNCÜOĞLU

Bu gönül varya...
Harika ÖREN
Meryem DEMİR

Bir Bilge Kişiyi andık…
Gonca TOKUZ
Ahmet BARUTÇU
Nejat TAŞKIN

Yazar Sami Kabasakaloğlu'un Tarihi Romanı

GENEL KURUL DUYURUSU

DUYURU
TRT Şef ve Sanatçılarının yönettiği, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği Korolarımıza, her yaşta sesi güzel bay ve bayanlar alınacaktır. İlgilenenlerin;
ön görüşme yapmak için, aşağıdaki telefonlara müracaat etmeleri duyurulur.
Derneğimizde; Ud ve Bağlama dersleri de verilir.
*
Tel:
0.532- 473 03 79
 0.533- 680 87 16 
 

Maço'muzu kaybettik!

Biz seni çok sevdik Maço

 

Her Hakkı Saklıdır. Kilis Yardımlaşma Derneği © 2009