Kilis'te 7 Aralık coşkuyla kutlandı

  

 Devamı

 

 VİDEO

Devamı

 

 Kilis'in il oluşunun 25. yıldönümü

Kilis’imizin il oluşunun 25. yıldönümünü yürekten kutlar, İlimizin gelişip kalkınmasında ve bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunar, saygıdeğer hemşerilerimi saygı ve sevgiyle selamlarım.  

 Devamı

Derneğimiz
  Dernek Tüzüğü
  Kurucu Üyeler
  Dernek Organları
  Üyelik Başvuru Formu
  Ziyaretçi Defteri
Kilis Hakkında
  Tarihçe
  Coğrafi ve İdari Yapı
  Ekonomi
  Kültür
  Turizm
  Eğitim
  Spor
  Kilis Yemekleri
  Basında Kilis
  Telefon Rehberi
  İlçeler

"Yardımlaşma; dostluğun direği, insanlığun gereğidir." Derneğimize yardımlarınızı bekliyoruz.

   Nazan Sezgin'in kaleminden   Kilisli Muallim Rif'at Bilge

Hava Durumu

Döviz Kurları


Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  3103170
Bugün Ziyaretçi :  48
Aktif Ziyaretçiler :  7

Kilis’te 7 Aralık coşkuyla kutlandı
 
 
 
 
   Kilis (Efece Haber) – Kilis’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümü, Kilis’te çeşitli etkinliklere coşkuyla kutlandı.
                Kilis Asri Mezarlığındaki şehitlikte ki merasimle başlayan tören, Adnan Menderes Bulvarında Protokol üyeleri, şehre giriş yapan Kuvayi Milliye guruplarını karşılayarak, Cumhuriyet meydanına kadar halka çiçek dağıtımı yapılarak yürüyüş yapıldı.
                Cumhuriyet Meydanındaki tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Kuvay-i Milliye Mücahit ve Gaziler Cemiyeti Kilis Şubesi Başkanı Reşit Yetimoğlu’nun açılış konuşmasından sonra Kilis Belediye Başkanı Av. Hasan Kara, Kilis Milletvekilleri M. Hilmi Dülger ve Reşit Polat, günün önemini belirten birer konuşma
yaptılar.
 
.
                Görkemli 7 Aralık Konseri:
                Aynı günün akşamı Saat 20.00 de, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Konser Salonunda; Şef Ertuğrul Sevindik yönetimindeki Ankara Kilis Yardımlaşma Derneği’nin 40 kişilik Türk Sanat Müziği Korosu, Kültür ve Turizm Bakanlığının sazları eşliğinde görkemli bir konser verdi.
 

Kilis Valisi Dr. Mehmet Tekinaslan, Kilis Belediye Başkanı Av. Hasan Kara, Kilis Milletvekili M. Hilmi Dülger, 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, Kilis Baro Başkanı Av. Muammer Fazlıağaoğlu, Kilis TV 79’un  Sahibi Abdullah Akdağ, Belediye Başkan Yardımcısı Cuma Özdemir, Prof. Dr. Hikmet Yıldırım Celkan, Kilis Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı M. Yahya Efe, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkan ve yöneticileri, Öğretim Üyeleri, bürokratlar ve Kilis halkının büyük bir beğeni ile izlediği 7 Aralık Kurtuluş Gecesi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.
 
 
Kilis Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı M. Yahya Efe, geceyi açış konuşmasında şunları söyledi:
Kuvay-i Milliye adının bilinip duyulmadığı kara bir günde, Mondros Mütarekesi’nin ertesinde silaha sarılan bir diyar, yiğitlerin harman olduğu yer, güzel Kilis’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümünü kutluyoruz.
Kilis, çalışmasını, dövüşmesini, medeni bir insan olarak hür ve müstakil yaşamasını bilen, eski tarihi şöhretini bugün de muhafaza etmekte olan, güney sınırımızın bir kalesidir.
Zeki çocukları, asil gençleri ve çalışkan halkıyla kendisine bir ses verene bin yankı verir. Bunun en güzel örneğini de Milli Mücadelede vermiştir her Kilisli.
Doğup büyüdüğümüz il olarak bizim, vatanın bir parçası olması itibariyle de bütün yurdun, Kilis’in bu sevincine bu şeref gününe iştirak etmesi kadar tabii bir şey olamaz.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kilis Valiliği, Kilis Belediye Başkanlığı, Kilis TV79’un değerli katkıları ve derneğimizin Onur Kurulu Üyesi Yılın Hayırsever İşadamı Sayın Coşkun Karabaşoğlu’nun sponsorluğunda düzenlenen bu 7 Aralık Kurtuluş Gecemiz, Kilis’in şahlanışının kendine yetmeyişinin ve Atatürk ilkelerine bağlılığının bir hatırasını taşıyor.
Yedinci Ordu Komutanı sıfatı ile Suriye Cephesi’nde bulunan Mustafa Kemal, 28 Ekim 1918’de Kilis’e gelişinde şehre girerken ilk yerel milis kuvvetleri (Saraç Mehmet Çavuş ve arkadaşları) tarafından karşılanmasından oldukça etkilenmiş ve;
“İlk Ayak bastığım Türk Şehrinde ki bu uyanıklığa cidden hayran kaldım ve bir daha iman ettim ki bu millet asla ölmeyecektir. Var olun, aziz Kilisliler.” Demiştir.
Kilis dönüşü, 3 Kasım 1918 tarihinde, Yıldırım Orduları Grubu Kumandanı sıfatı ile 2. ve 7. ordulara gönderdiği talimatta ise;
“…Kilis havalisinin Türklerle meskûn olduğu her vesileyle hatırda tutulmalı, her davada bu esas ittihaz edilmelidir.” Diyen, yine geleceğin Atatürk’üdür.
Düşman işgalinden kurtuluşumuzun 96. Yıldönümünü kutladığımız 7 Aralık günü ve gecemiz, Kilis’in şahlanışının, kendine yetmeyişinin, Atatürk ilkelerine bağlılığının bir hatırasını taşır.
Türk Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında kanı ve canı pahasına ulusunun yazgısını değiştirmek için savaşan kahraman gazi ve şehitlerimizin aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyorum.
Ruhları şad olsun. 7 Aralık kurtuluş günümüz kutlu olsun!” dedi.
 
***
Efe’nin konuşmasından sonra, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçılarından Ferhat Mutlu’nun güzel sunumuyla başlayan ve iki bölümden oluşan 7 Aralık Konseri’nin birinci bölümünde değerli bestekâr Prof. Dr. Alâeddin Yavşca’nın eserleri seslendirildi.
Bu bölümün başında şarkılar seslendirilmeden önce, Ayten Yavaşca sahneye davet edildi. Eserler hakkında davetlilere önemli bilgiler sundu.
Yavaşca’nın “Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok” şarkısıyla başlayan konserin birinci bölümüm başlarında; Kilis Valisi Dr. Mehmet Tekinaslan, Kilis Belediye Başkanı Av. Hasan Kara, Kilis Milletvekili M. Hilmi Dülger ve beraberlerindeki bazı partililer, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya'yı Gaziantep hava Limanından karşılamak için, salondan ayrıldılar. Kilisliler, Sayın bakanı karşılayarak “7 Aralık Kurtuluş Gecesine” getireceklerini sandılar… Sayın bakanı karşılayıp geceye getirselerdi; Sayın Bakan Kilis’in bu sevincine, bu şeref gününe iştirak etmenin onurunu duyardı... Ama Bakanın uçağı geç geldiğinden, karşılamaya gidenler geri dönmedi!
***
Kahramanlık ve Kilis Türkülerinden oluşan konserin ikinci bölümü, Kilis’in ünlü mahalli sanatçılarından Hüseyin Fındık ve Mehmet Yakar’ın sahneye davet edilmesiyle başladı. Bu iki sanatçı söyledikleri birbirinden güzel türkülerle salonu coşturarak, geceye renk kattılar.
7 Aralık Kurtuluş Gecesi TSM Konseri’nin sonunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kilis Valiliği, Kilis Belediye Başkanlığı’nın değerli katkıları ve güzel yüreği, memleket sevgisi, eğitime katkıları ve hayırseverliği nedeniyle “Yılın Hayırsever İşadamı” seçilen Coşkun Karabaşoğlu’na; Kilis Belediyesi, Kilis Yardımlaşma Derneği ve TV79’un birer şükran plaketleri verildi. 
 
.
Plaket takdiminden sonra, Genel Başkan Yahya Efe, Koro Şefi Ertuğrul Sevindik, Sunucu Ferhat Mutlu, ve Abdullah Akdağ’a Kilis Belediye Başkan Yardımcısı Cuma Özdemir tarafından Kilis Belediyesi’nin birer demek çiçeği verildi.
Gecenin anısına; Ses ve saz sanatçılarına da, Rektör Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, Kilis Baro Başkanı Av. Muammer Fazlıağaoğlu, Kilis Belediye Başkan Yardımcısı Cuma Özdemir, Prof. Dr. Hikmet Yıldırım Celkan, tarafından; arkasında Atatürk’ün Kilis’e övgü dolu sözlerinin yazıldığı, KİLYAD’ın birer madalyası takıldı.
Konser, “Hoş gelişler ola Mustafa Kemal Paşa” marşıyla sona erdi. 
 
KENT Gazetesinin haberi
Karabaşoğlu'ndan görkemli Kurtuluş Gecesi rüzgarı
 
 
 
 
 
 
Kilis Yardımlaşma Derneği [ 11.12.2017
 
Eklenen Yorumlar 
Bu Konuda En Çok Okunan Yazılar
Tuğgeneral Karakuş’tan Vali Ayvaz’a ziyaret
İbrahim GÜNEŞ/KİLİS (Efece Haber) - Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Şendoğan Karakuş, Kilis’e gelerek Vali Turhan Ayvaz’ı ziyaret etti.
Kilis Yardımlaşma Derneği [ 19.1.2009 Devamı
 
Düğün güzeldi...
Ankara (Efece Haber) - Ankara “Atlı Spor Kulübü” bahçesinde gönüllerde özlemi duyulan görkemli bir düğün töreni vardı
Kilis Yardımlaşma Derneği [ 20.7.2010 Devamı
 
Atatürk, Amerika’da New York Türkevi’nde Anıldı
Kebire Kayabaş/Amerika Newyork-Newjersey (Efece Haber) - Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete yolculuğunun 71. yılı New York Türkevi’nde düzenlenen törenle anıldı.
Kilis Yardımlaşma Derneği [ 14.11.2009 Devamı
 
Yazarlar
M. Yahya EFE

Kilis’e ek Yoğun Bakım Servisi
Hüseyin TOPRAK

BAYRAMINIZI KUTLAMIYORUM
Ayten YAVAŞÇA

Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok!
Mehmet KADIOĞLU

MİRAÇ MUCİZESİ
Kebire KAYABAŞ

Bayramınız kutlu olsun…
Atilla YÜNCÜOĞLU

Bu gönül varya...
Harika ÖREN
Meryem DEMİR

Bir Bilge Kişiyi andık…
Gonca TOKUZ
Ahmet BARUTÇU
Nejat TAŞKIN

Yazar Sami Kabasakaloğlu'un Tarihi Romanı

GENEL KURUL DUYURUSU

DUYURU
TRT Şef ve Sanatçılarının yönettiği, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği Korolarımıza, her yaşta sesi güzel bay ve bayanlar alınacaktır. İlgilenenlerin;
ön görüşme yapmak için, aşağıdaki telefonlara müracaat etmeleri duyurulur.
Derneğimizde; Ud ve Bağlama dersleri de verilir.
*
Tel:
0.532- 473 03 79
 0.533- 680 87 16 
 

Maço'muzu kaybettik!

Biz seni çok sevdik Maço

 

Her Hakkı Saklıdır. Kilis Yardımlaşma Derneği © 2009