Kilis'te 7 Aralık coşkuyla kutlandı

  

 Devamı

 

 VİDEO

Devamı

 

 Kilis'in il oluşunun 25. yıldönümü

Kilis’imizin il oluşunun 25. yıldönümünü yürekten kutlar, İlimizin gelişip kalkınmasında ve bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunar, saygıdeğer hemşerilerimi saygı ve sevgiyle selamlarım.  

 Devamı

Derneğimiz
  Dernek Tüzüğü
  Kurucu Üyeler
  Dernek Organları
  Üyelik Başvuru Formu
  Ziyaretçi Defteri
Kilis Hakkında
  Tarihçe
  Coğrafi ve İdari Yapı
  Ekonomi
  Kültür
  Turizm
  Eğitim
  Spor
  Kilis Yemekleri
  Basında Kilis
  Telefon Rehberi
  İlçeler

"Yardımlaşma; dostluğun direği, insanlığun gereğidir." Derneğimize yardımlarınızı bekliyoruz.

   Nazan Sezgin'in kaleminden   Kilisli Muallim Rif'at Bilge

Hava Durumu

Döviz Kurları


Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  2580395
Bugün Ziyaretçi :  24
Aktif Ziyaretçiler :  12

Kaybettiğimiz Kilis’in Kültür Ve Tabiat Varlıkları
 
Birçoğumuzun küçüklüğünde hani o küçük dünyamızda büyük yer tutan hayallerimizde büyüttüğümüz aradan uzun zaman dilimleri geçse de söküp atamadığımız hatıralar vardır. Bu Ramazan gününde bunları görmek istedim. Yıllardan beri kaderine terk edilmiş içler acısı hallerinde bir değişiklik var mıydı?
*
Bunlardan biri Leylidin çemi. Leylidin gölü maalesef kurumuş inşaat enkazları ile doldurulmuş,geçmişte güzel günlerini görüpte orada piknik yapmayan,hülyalara dalmayan Kilisli varmıdır? Civardakı bağ,bahçelere hayat verirdi kendi şartlarında ekolojik bir sistemi vardı bir çok kuş ve yaban hayvanlarının sulak yeriydi.Maalesef yetkili ve duyarsız insanlarımızın kurbanı olmuştur.
*
Karababa’da bu özensizlikten nasibini fazlasıyla almıştır toz bulutları arasında ulaşılmaktadır. O gizemli havası  ağaçların altındaki oyuktan şıp şıp damlayan sular ve suyun getirdiği canlılık .Bunlar sanki hayal olarak anılarda kalmıştır adakların adanıp yerine getirildiği,kebap kokularının tüttüğü Karababa’dan hayat belirtisi kalmamıştır.
*
Zoppunda aynı kaderden nasibini almıştır. Şiirlere türkülere ilham olmuş mesire yerlerimiz yok olmuştur. Akpınarda son günleri yaşamaktadır. Bu saydığım yerler yüzey suları ile beslenmekteydi. Sondajların çoğalması ve gün geçtikçe derine inilmesi sonucu doğal kaynaklarından beslenemez olup olumsuz sonucunu yaşamıştırlar. Tabiki kimsenin sondajı ile uğraşacak halimiz yoktur. Suya ihtiyacı olan bir şekilde ihtiyacını karşılayacaktır, bundan doğal bir şey yoktur. Burada yapılması gereken bu mesire yerlerimizin tekrar kazanılması,yok oluşun tersine çevirilmesidir.
*
Çözüm mü? Tabi ki ilgilenmek isteyen,düşünmek,dertlenmek neden niçin sorularını destur edinmiş bir yönetici veya yetkili ben çözerim derse çok basittir.
Leylid gölü enkazlar temizlenerek eski haline getirilmeli olmayan su kışın dolacaktır,yazında sondajla takviye edilmelidir güzel bir çevre düzenlemesiyle yaşanabilir bir mekan yaratılır.Bu hayal değildir.

Antep Alleben deresinden neler yaptı biraz biraz ders alalım. Gafletten uykudan uyanalım. Karababa’nın ki daha kolaydır az su ile harikalar yaratılıp eski günlerine geri dönülebilir. Ağacın altındaki doğal oyuk tavanına döşenecek damlama sistemi ile eski hali ve görsellik sağlanır. Çevresine yapılacak oturma yerleri ile doğal bir tabiat varlığı kurtarılmış olur.

Zoppunda sondaj v.s. yönetmenlerle kazanılabilir. Maddi imkan yok diyenler çıkacaktır topu topu üç tane sondaj ve çevre düzenlemesi bunlar üç beş kalemde yapılan israfların önlenmesiyle olacak şeylerdir.

Biraz beyin jimlastiği lütfen. Sonuç Kilis’in doğal ve tabiat varlığı sınırlıdır. Bunları korumak ve yaşatmak herkesin görevidir. Çevre konusunda herkesin duyarlı olması lazımdır. Kıyamet kopacak olsa dahi elinizdeki fidanı dikin diyen dinin mensuplarıyız.

Herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum.

 
Mehmet KADIOĞLU [ 5.9.2011
 
Eklenen Yorumlar 
Mehmet KADIOĞLU Yazıları
MİRAÇ MUCİZESİMehmet KADIOĞLU [ 15.5.2015 Devamı
KİLİS'İMMehmet KADIOĞLU [ 11.2.2015 Devamı
ELLİ BEŞ YAŞIMA…Mehmet KADIOĞLU [ 3.10.2014 Devamı
İTİRAF EDERİM BENDE CEMAATTENİM!Mehmet KADIOĞLU [ 17.1.2014 Devamı
7 Arlık Kutlu olsun!Mehmet KADIOĞLU [ 7.12.2013 Devamı
KUCAKLAŞMAYI SAĞLAYALIM Mehmet KADIOĞLU [ 28.9.2013 Devamı
BAYRAK BİR ÜLKÜ BİRMehmet KADIOĞLU [ 21.9.2013 Devamı
Kilis’in Sorunları Ve Çözümleri -3Mehmet KADIOĞLU [ 24.9.2011 Devamı
KÜRT KARDEŞİM BU SESE KULAK VERMehmet KADIOĞLU [ 23.9.2011 Devamı
Sayfalar : 1  
Yazarlar
M. Yahya EFE

Kilis’e ek Yoğun Bakım Servisi
Hüseyin TOPRAK

BAYRAMINIZI KUTLAMIYORUM
Ayten YAVAŞÇA

Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok!
Mehmet KADIOĞLU

MİRAÇ MUCİZESİ
Kebire KAYABAŞ

Bayramınız kutlu olsun…
Atilla YÜNCÜOĞLU

Bu gönül varya...
Harika ÖREN
Meryem DEMİR

Bir Bilge Kişiyi andık…
Gonca TOKUZ
Ahmet BARUTÇU
Nejat TAŞKIN

Yazar Sami Kabasakaloğlu'un Tarihi Romanı

GENEL KURUL DUYURUSU

DUYURU
TRT Şef ve Sanatçılarının yönettiği, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği Korolarımıza, her yaşta sesi güzel bay ve bayanlar alınacaktır. İlgilenenlerin;
ön görüşme yapmak için, aşağıdaki telefonlara müracaat etmeleri duyurulur.
Derneğimizde; Ud ve Bağlama dersleri de verilir.
*
Tel:
0.532- 473 03 79
 0.533- 680 87 16 
 

Maço'muzu kaybettik!

Biz seni çok sevdik Maço

 

Her Hakkı Saklıdır. Kilis Yardımlaşma Derneği © 2009