Kilis'te 7 Aralık coşkuyla kutlandı

  

 Devamı

 

 VİDEO

Devamı

 

 Kilis'in il oluşunun 25. yıldönümü

Kilis’imizin il oluşunun 25. yıldönümünü yürekten kutlar, İlimizin gelişip kalkınmasında ve bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunar, saygıdeğer hemşerilerimi saygı ve sevgiyle selamlarım.  

 Devamı

Derneğimiz
  Dernek Tüzüğü
  Kurucu Üyeler
  Dernek Organları
  Üyelik Başvuru Formu
  Ziyaretçi Defteri
Kilis Hakkında
  Tarihçe
  Coğrafi ve İdari Yapı
  Ekonomi
  Kültür
  Turizm
  Eğitim
  Spor
  Kilis Yemekleri
  Basında Kilis
  Telefon Rehberi
  İlçeler

"Yardımlaşma; dostluğun direği, insanlığun gereğidir." Derneğimize yardımlarınızı bekliyoruz.

   Nazan Sezgin'in kaleminden   Kilisli Muallim Rif'at Bilge

Hava Durumu

Döviz Kurları


Ziyaretçiler
Toplam Ziyaretçi :  2580385
Bugün Ziyaretçi :  14
Aktif Ziyaretçiler :  11

Kilis’in Sorunları Ve Çözümleri -3
 
Yazılarımı dikkatle okuyup, yorumlarıyla bana cesaret veren değerli hemşerilerime teşekkür eder, yazılarıma fikri manada katkılarını arttırarak sürdürmelerini beklerim.
Dünyada en son değişen şey fikir ve alışkanlıklardır. Elbirliği ile bu alışkanlıkları yenmek ve değiştirmek zorundayız. Yazıma tarihi bir vaka ile başlamak istiyorum. Yıl 1340, Ayasofya Kilise’si çökme tehlikesi geçiriyor. Bizanslı mimarlar ve ustalar çözüm bulmakta zorlanıyorlar. Komşu ülkelerden teknik heyetler çağırılıyor, çözüm bulunup tamir edilmesi için. Bir heyet de Bursa’dan geliyor. Tamirat teklifleri makul görünüp, derhal çalışmalara başlamaları isteniyor. İstinat duvarları ile güçlendirilen Ayasofya çökme tehlikesinden kurtarılıyor. İstinat duvarlarını yapan ustalar, mutlaka bir gün Bizans fethedilecektir, Ayasofya Kilise’si camiye çevrilirse, minarelerin yapılacağın yerin temellerini hayal etmişler ve koymuşlardır. 113 yıl sonra 1453 yılında ustaların hayali gerçek olmuştur. Minareler oraya yani tamiratta hazırlanan temellerin üzerine inşa edilmiştir.
Buradaki öngörüyü hedef koymayı, plan yapmayı kendimize destur edinmeliyiz.
Kilis’in vizyon değişikliğine ihtiyacı vardır. Olmazları olura çevirmek lazımdır. Yıllarca Kilis’te fıstık yetişmez söylemiyle, fıstık yetiştirilmemiş, ekmeyi akıl dahi etmemişlerdir. Sonrasında anlaşılmıştır ki, bu tutum yersiz bir saplantıdır ve akabinde fıstık ekilmeye başlamıştır. Bugün de bunun meyvesi alınmaktadır.
Toprağımızın ekolojik yapısı mı iklim mi değişti?
Hayır, kafalar değişti ve insanlar bilinçlenmeye başladı. İşte oluşturacağımız kamuoyu baskısı ile fikri manada birçok değişim yaratmaya ihtiyaç vardır. Hedefi ve ideali olmayan, ekonomik özgürlüğünü kazanamayan nesiller, bu hedefi tutturanların tahakkümü altında kalmaya mahkumdurlar. Ekonomide tüketici konumundan üretici konumuna geçemezler, bu durum telafisi mümkün olmayan ekonomik ve sosyal meselelere zemin hazırlar.
 
Kilis’in jeopolitik ve stratejik konumunu iyi analiz etmek gerekmektedir. Aynı zamanda bu, milli bir görevdir. Kilis, bulunduğu coğrafi konum üzerinde milli kimliğini kaybetmeyen, milletine ve devletine samimiyetle bağlı olan şehirlerimizden biridir. Bunu da korumak zorundayız. Bir gün gelecek Türkiye’nin buna çok ihtiyacı olacaktır.
Çünkü Akdeniz ile Güneydoğu’nun geçiş noktasındadır. Kimliğini kaybetmeden gelişen, ekonomik ve sosyal meselelerini çözmüş, refahı yakalayan Kilis, beyhude bölünme hayalleri kuranların hayaline engel teşkil edecek coğrafi konum üzerindedir.
Bu düşünceler çerçevesinde çok geniş düşünmek zorundayız. Siyasi otorite, yerel yöneticiler ve idareciler, sivil toplum kuruluşları bir an önce Kilis’imizi ayağa kaldırma çalışmalarına başlamalıdır.
Bu Kilis’i sevmek kadar, Türkiye’nin geleceği ile de bağlantılıdır. Daha önceki yazılarımda onlarca olumlu yorumlar geldi, fakat benim derdim takdir edilme değil de bir fikir platformu işlevi görmektir. Harekete geçmesi gerekip de, geçmeyen iradeyi uyarmaktır.
Ayrıca, yapılması gerekenlere kendi düşünce ve fikirlerinizle katkıda bulunmanızdır. Herkesi uzmanlık alanında katkıya davet ediyorum. Kilis’in eksikliğini çektiği en önemli şeylerden birisi liderler yetiştirememesidir. Sanayide, ticarette ve ekonomik alanlarda lokomotif görevi görecek, öncü insanlara ihtiyaç vardır.
Bunların önünün açılması gerekmektedir. Bu da ancak vizyonel bir bakış açısı ile sağlanabilir.
 
Mehmet KADIOĞLU [ 24.9.2011
 
Eklenen Yorumlar 
Mehmet KADIOĞLU Yazıları
MİRAÇ MUCİZESİMehmet KADIOĞLU [ 15.5.2015 Devamı
KİLİS'İMMehmet KADIOĞLU [ 11.2.2015 Devamı
ELLİ BEŞ YAŞIMA…Mehmet KADIOĞLU [ 3.10.2014 Devamı
İTİRAF EDERİM BENDE CEMAATTENİM!Mehmet KADIOĞLU [ 17.1.2014 Devamı
7 Arlık Kutlu olsun!Mehmet KADIOĞLU [ 7.12.2013 Devamı
KUCAKLAŞMAYI SAĞLAYALIM Mehmet KADIOĞLU [ 28.9.2013 Devamı
BAYRAK BİR ÜLKÜ BİRMehmet KADIOĞLU [ 21.9.2013 Devamı
KÜRT KARDEŞİM BU SESE KULAK VERMehmet KADIOĞLU [ 23.9.2011 Devamı
Kaybettiğimiz Kilis’in Kültür Ve Tabiat VarlıklarıMehmet KADIOĞLU [ 5.9.2011 Devamı
Sayfalar : 1  
Yazarlar
M. Yahya EFE

Kilis’e ek Yoğun Bakım Servisi
Hüseyin TOPRAK

BAYRAMINIZI KUTLAMIYORUM
Ayten YAVAŞÇA

Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok!
Mehmet KADIOĞLU

MİRAÇ MUCİZESİ
Kebire KAYABAŞ

Bayramınız kutlu olsun…
Atilla YÜNCÜOĞLU

Bu gönül varya...
Harika ÖREN
Meryem DEMİR

Bir Bilge Kişiyi andık…
Gonca TOKUZ
Ahmet BARUTÇU
Nejat TAŞKIN

Yazar Sami Kabasakaloğlu'un Tarihi Romanı

GENEL KURUL DUYURUSU

DUYURU
TRT Şef ve Sanatçılarının yönettiği, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği Korolarımıza, her yaşta sesi güzel bay ve bayanlar alınacaktır. İlgilenenlerin;
ön görüşme yapmak için, aşağıdaki telefonlara müracaat etmeleri duyurulur.
Derneğimizde; Ud ve Bağlama dersleri de verilir.
*
Tel:
0.532- 473 03 79
 0.533- 680 87 16 
 

Maço'muzu kaybettik!

Biz seni çok sevdik Maço

 

Her Hakkı Saklıdır. Kilis Yardımlaşma Derneği © 2009